هدف از این تحقیق بررسی فرهنگ و ارزش های فرهنگی با فرمت docx در قالب 9 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

2-2-1- مفهوم  فرهنگ

2-2-1-1- تعریف فرهنگ

2-2-1-2- ویژگی‌های فرهنگ

2-2-2- مفهوم ارزش

2-2-2-1 تعریف ارزش

2-2-2-2- طبقه بندی ارزش‌ها

2-2-2-3- تعریف ارزش‌های فرهنگی

منابع

 

 

 

   ادوارد بارنت تایلور ، مردم‌شناس انگلیسی فرهنگ را چنین تعریف کرده است: فرهنگ یا تمدن، در گسترده‌ترین معنای مردم‌شناختی خود، آن كل پیچیده‌ای است كه شناخت‌ها، باورها، هنر، اخلاق، حقوق، آداب و رسوم و دیگر توانایی‌ها یا عاداتی را كه به وسیله انسان، به عنوان عضو جامعه كسب می‌گردد شامل می‌شود… در نظر تایلور فرهنگ تعبیری از كل زندگی اجتماعی انسان است. ویژگی فرهنگ، در ابعاد جمعی آن است و سرانجام آن كه، فرهنگ اكتسابی است و با میراث زیست‌شناختی انسان پیوندی ندارد. با این حال، گر چه فرهنگ اكتسابی است، اما ریشه و طبیعت آن، در بخش وسیع، حالتی ناخودآگاه دارد(کوش،1389: 27).

 

 

 

فرهنگ عبارت است از ارزش­هایی كه اعضای یك گروه معین دارند، هنجارهایی كه از آن پیروی می‌كنند، و كالاهای مادی كه تولید می‌كنند. ارزش­ها آرمان­های انتزاعی هستند، حال آنكه هنجارها اصول و قواعد معینی هستند كه از مردم انتظار می‌رود آن­ها را رعایت كنند. هنجارها نشان دهندة بایدها و نبایدها در زندگی اجتماعی هستند... فرهنگ به مجموعه­ی شیوه­ی زندگی اعضای یك جامعه اطلاق می‌شود؛ چگونگی لباس پوشیدن آنها، رسم­های ازدواج و زندگی خانوادگی الگوهای كارشان، مراسم مذهبی و سرگرمی­های اوقات فراغت، همه را دربرمی‌گیرد. همچنین شامل كالاهایی می‌شود كه تولید می‌كنند و برای آنها مهم است. مانند تیروكمان، خیش، كارخانه و ماشین، كامپیوتر، كتاب و مسكن(گیدنز، 1384: 56).