هدف از این تحقیق بررسی سازگاری و ویژگی های افراد سازگار با فرمت docx در قالب 30 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مبانی تئوریک سازگاری

مبانی نظری سازگاری اجتماعی

ویژگی های افراد سازگار

عوامل موثر بر سازگاری

اشکال سازگاری

عوامل موثر در فرایند سازگاری

سازگاری اجتماعی دانش آموزان مدرسه

منابع

 

 

 

کلمه ناسازگاری که آن را به زبان انگلیسی MaladJustment گویند، مفهومی است جدید، که با تحول علوم انسانی بوجود  آمد. نیم قرن پیش، این گروه را افراد غیرعادی یا غیرطبیعی می­گفتند و این اصطلاح، معرف ناسازگاری، نابهنجاری و آشفتگی روانی بود. با پیشرفت و توسعه مکتب اصالت رفتار، تعریف روان­شناسی تغییر یافت و ازآن پس آن را علم سازگاری با محیط و ملاک و میزان رفتار عادی شمردند و سازگاری فرد را در رفتار، ملاک عادی بودن یا غیر عادی بودن قرار دادند و کلمه ناسازگاری را به جای غیر عادی انتخاب کردند( یزدخواستی، 1385).

 

 

 

لاقون (1976، به نقل از یمنی درزی سرخابی، 1371) ناسازگاری در جوانان را بدین صورت بیان می­کنند: گاهی به جوانی ناسازگار گفته می­شود که اختلالات، کاستی­های استعدادی، ضعف کارایی عمومی، همچنین اشکالات منشی وی، سبب می­شود که در حاشیه یا در ستیز مداوم با واقعیت­ها یا تقاضاهای پیرامون، متناسب با سن و ریشه اجتماعی مربوطه قرار گیرد.گاهی نیز به جوانی اطلاق می­شود که استعداد و کارایی او کافی بوده، منش او طبیعی، ولی از محیطی رنج می­برد که با نیازهای بدنی، عاطفی فکری و معنوی او مطابقت ندارد.