هدف از این تحقیق بررسی سرمایه اجتماعی و محیط زیست و پیشینه ی پژوهشی آن با فرمت docx در قالب 24 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

مقدمه

پیشینه تاریخی

رفتارهای زیست محیطی

وضعیت محیط زیست

تاریخچه اجلاس و کنفرانس­های زیست محیطی

تاریخچه و تعاریف مفهوم سرمایه اجتماعی

پیشینه تحقیق

منابع

 

 

 

انسان در دوران تسلط بلامنازع بر طبیعت، در سرمستی ناشی از قدرت علمی و فنی خویش، رویه و روالی را در پیش گرفت که زندگی خویش و ساکنان کره زمین به خطر انداخته است. دستاوردهای قدرت علمی و فنی انسان، هر چند منجر به پیشرفت­های در بخش اقتصادی و تکنولوژیکی شد، اما این دستاوردها دارای پیامدهای پیش­بینی نشده­ای بود که تخریب محیط زیست، کاهش منابع زیر زمینی و تهدید زندگی انسان از جمله دستاوردهای پیش­بینی نشده قدرت علمی و فنی است. این پیامدهای پیش­بینی نشده ناشی از خودخواهی­ها، سودجویی­ها و خودکامگی­های انسان در این دوره است. بر این اساس، مردم این دوره، به طبیعت چنان می­نگرند که می­توان آن را به میل خود در اختیار گرفتند و با بهره­برداری از منابع آن می­توان نیازها، جاه­طلبی­ها و هوس­های خویش را برآورده سازند.

 

 

 

روند تخریب و آلودگی زیست محیطی برای طبیعت غیر قابل تحمل، جبران و بازسازی است. انواع آلودگی های آب، خاك، هوا، صوتی، شیمیایی، هسته ای، دریایی و ... آثار زیانباری را برای انسان و محیط زیست به ارمغان داشته است، به طوری كه طی سال های اخیر به صورت تهدیدی عظیم درآمده و زنگ خطر را برای بشر به صدا درآورد، گسترش آلودگی­های زیست محیطی موجب شد كه در برخی از كشورهای پیشرفته و صنعتی و سپس در سطح جها،ن اقداماتی برای جلوگیری از آلودگی محیط زیست صورت گیرد. در نتیجه این تهدیدات بشر دست به اقداماتی برای حفاظت کردن از محیط زیست پرداخت. برگزای اجلاس­ها کنفرانس­ها زیست محیطی یکی از راه­کارهای پیگیری شده، اما کم­تاثیر برای جبران و بازسازی این تخریبات صورت گرفته، بود.