هدف از این تحقیق بررسی افت تحصیلی و پژوهش های مرتبط با آن با فرمت docx در قالب 63 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

ادبیات موضوع

تاریخچه آموزش و جایگاه آموزش در ایران باستان

انقلاب اسلامی و آموزش عالی

تاریخچه بنیاد شهید و امور ایثارگران

آموزش عالی؛ تعاریف و كاركردها

پیشینه نظری

نظریه‌های روانشناسی اجتماعی

نظریه‌های فلسفی

نظریه‌های زیست شناسی

نظریه‌های جامعه‌شناسی

پیشینه

منابع

 

 

 

به گواهی تاریخ ایرانیان از دیر باز برای دانش ارزش بسیار قائل بودند ،در گاتها آمده است : هر مرد و زن ،پسر یا دختر باید در راه دانایی و بینایی بكوشند چه دانش دیده بیناست و هر كه دانشمند نباشد كور و ناتوان است. در آموزه های زرتشت یكی از راههای رسیدن به بهشت موعود ،كوشش و كمك به تعلیم و تربیت نوع بشتر عنوان شده است چرا كه به نیروی دانش ،جهل و ظلم و ستم از جهان رخت برمی بندد.

 

 

 

 در زمان هخامنشیان توسعه صنایع و حرف گوناگون و سازمان اداری و تشكیلات وسیع دربار نیاز مبرمی به نیروی انسانی متخصص و كارآمد داشت . به همین لحاظ در صدد بر آمدند علاوه بر آموزشهای دینی سایر علوم را در مدارس و مكانهایی سوای خانه و پرسشگاهها بر پا دارند با توسعه تعلیم و تربیت، مدارس عمومی در نقاط مسكونی نزدیك محل كسب ،بازار و محل زندگی مردم ساخته شد. اینگونه مدارس آموزش دینی واخلاقی ،آموزش اداری و كشوری،آموزش نظامی ،آموزش سیاسی و آموزش صنعتی و هنری مانند تعالیم دینی زرتشت،ارتباطات ،امور مالی وحسابداری ،شناخت و آشنایی با ابزارهای جنگی ،صنعت سفال ،فلز و بافندگی ،شیشه و كاغذ،سوار كاری و تیر اندازی موسیقی ، پیكر تراشی را بر عهده داشتند. همچنین دانشگاه جندی شاپوربه دستور اردشیر بابكان در قرن سوم میلادی بنیانگذاری شد.