هدف از این تحقیق بررسی جریان های اسلام گرای عراق با فرمت docx در قالب 22 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

جریان‌های اسلام‌گرای عراق

جایگاه جریان‌های اسلام‌گرای غیر شیعی عراق پس از صدام

الف). جماعت اخوان المسلمین

ب). حزب تحریر اسلامی

منابع

 

 

 

اهمیت جریان شناسی از دیدگاه ائمه معصومین علیهم السلام برای ما دلیل روشنی است جهت بررسی جریان‌های موجود. آن جا که امام علی علیه السلام به فرزند بزرگوارشان می‌فرمایند:  «یا بُنَیَّ لا بُدَّ للعاقل ... اَن یَعرِفَ اهل زمانه.» ای پسرم! بر خردمند لازم است مردمان روزگار خویش را بشناسد.

 

 

 

با توجه به حدیث شریف فوق ما متوجه می‌شویم از جمله توصیه‌های بزرگان دین، شناخت افراد و تفکرات موجود در هر زمانی است که به اصطلاح، جریان شناسی گفته می‌شود. در نگاه پیامبر اعظم صلی الله علیه و آله وسلم جریان شناسی ویژگی خردمندترین انسانهاست؛ «الا و إنَّ اعقل الناس عبد عرَفَ ربّه و اطاعۀُ و عرف عدوّه فعصاهُ». خردمندترین مردم، بنده‌ای است که خدایش را شناخته و از او اطاعت کند؛ و نیز دشمنش را بشناسد با او مبارزه کند.

 

 

 

امام علی علیه السلام  می‌فرمایند: «من عرف الایام لم یغفل عن الاستعداد». چنین انسانی، زمان شناسی آماده است، غافل‌گیر نمی‌شود  و شبهات بر او هجوم نمی‌کند. تردیدی نیست که حیات سیاسی- اجتماعی یک کشور، گذشته، حال و آیندۀ آن متأثر از بازیگری فعال این جریان‌هاست.