هدف از این تحقیق بررسی سرمایه فکری و مفهوم آن با فرمت docx در قالب 34 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

سرمایه فکری

2-3-1-مفهوم سرمایه فکری

2-3-2-مفهوم سازی های سرمایه فکری

2-3-3-سرمایه انسانی

2-3-4-سرمایه ساختاری

2-3-5-سرمایه مشتری/ رابطه ای

2-3-6-سرمایه فکری و عملکرد کسب و کار

2-3-7-اندازه گیری و گزارش دهی سرمایه فکری

2-3-7-1-حسابداری منابع انسانی

2-3-7-2-ارزش افزوده اقتصادی

2-3-7-3- کارت امتیازدهی متوازن

2-3-7-4- سرمایه فکری- اسکاندیانویگیتور

2-3-8-فرق بین سرمایه فکری با مدیریت دانش و مدیریت نامشهودها

2-3-8-1- فرق مدیریت دارایی های نامشهود و مدیریت دانش

2-3-8-2-تمایز مدیریت دانش و مدیریت سرمایه های فکری

2-3-8-3-ارتباط میان سرمایه های فکری و مدیریت دانش

منابع

 

 

 

با وقوع انقلاب فناوری اطلاعات، جامعه اطلاعاتی و شبکه ای و نیز رشد و توسعه سریع فناوری برتر، مخصوصاً در حوزه های ارتباطات، رایانه و مهندسی، از دهه 1990 الگوی رشد اقتصاد جهانی تغییر اساسی کرده است. درنتیجه آن، دانش به عنوان مهمترین سرمایه جایگزین سرمایه های مالی و فیزیکی در اقتصاد جهانی امروز شده است. در اقتصاد مبتنی بر دانش، محصولات و سازمانها براساس دانش  زندگی می کنند و می میرند، و موفق ترین سازمانها، آنهای هستند که از این دارائی های ناملموس به نحو بهتر و سریع تری استفاده می کنند. در حقیقت، اهمیت روز افزون دانش صرفاً یک متغیر دیگری به فرایند تولید اضافه نمی کند، بلکه آن به مقدار زیادی اساساً قواعد بازی را تغییر می دهد. امروزه، توان تولید ثروت سازمانها مبتنی بر دانش است (chen et al,2004:195).

 

 

 

در اقتصاد مبتنی بر دانش، محصولات و سازمان ها براساس دانش زندگی می کنند و می میرند، در این میان موفقترین سازمانها آنهایی هستند که از این دارایی ناملموس به بهترین نحو و سریع تری استفاده کنند. مطالعات نشان داده اند که برخلاف کاهش بازدهی منابع سنتی (مثل پول، زمین، ماشین آلات و غیره) دانش در واقع منبعی برای افزایش عملکرد کسب و کار است. از دیدگاه استراتژیک امروزه از سرمایه فکری به منظور خلق و افزایش ارزش سازمانی استفاده می کنند و موفقیت یک سازمان به توانایی آن در مدیریت این منبع کم یاب بستگی دارد.