هدف از این تحقیق بررسی مالیات و اهمیت آن با فرمت docx در قالب 18 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب

معرفی سازمان امور مالیاتی ، مالیات ، مودی

2-3-1- تاریخچه

2-3-2- تشکیل سازمان امور مالیاتی کشور

2-3-3- مفهوم مالیات

2-3-4- تعاریف گوناگون از مالیات

2-3-5- اصول توجیهی اخذ مالیات

2-3-6- اهمیت مالیات

2-3-7- اهداف مالیات

2-3-8- اهداف مهم دولتها درزمینه مدیریت مالیاتی

2-3-9- اهداف نظام مالیاتی

2-3-10- مشخصه های مهم یک نظام مالیاتی

2-3-11- بررسی نظام مالیاتی و اقتصادی ایران

2-3-12- بررسی عملکرد نظام مالیاتی

2-3-13- نسبت درآمدهای مالیاتی به تولید ناخالص داخلی

2-3-14- بررسی عوامل موثر بر فرار از پرداخت مالیات

2-3-15- مشخصات یک سیستم مالیاتی مناسب

2-3-16- مشکلات ساختار کنونی نظام مالیاتی

منابع

 

 

 

      بنابر سوابق،ایران از قدیمی‌ترین کشورهایی است‏ که برای تأمین مخارج عمومی، دست به وصول‏ مالیات زده است. به زعم برخی از تاریخ نویسان‏ عمر تاریخ ما به بیش از پنج هزار سال می‏رسد و وصول‏ مالیات به زمان سومریان برمی‏گردد.امّا برای اولین‏ باز امور مالیات در زمان داریوش هخامنشی‏ تنظیم می‏شود و برای هر ساتراپ یا بخش امپراتوری‏ میزان معینی تعیین می‏گردد.در حالی که قبل از آن به‏ دریافت پیشکش‌ها و هدایا اکتفا می‏شد. در دوران باستان،نظام مالیاتی ایران جز در زمان‏ هخامنشیان،که گمرک وجود نداشت و حقوق‏ گمرکی دریافت نمی‏شد،از زمان سلوکیان به بعد نظام مالیاتی مختلط و شامل هر دو نوع مالیات‌های‏ مستقیم و غیر مستقیم بود.

 

 

 

مهم‌ترین مالیات‌های مستقیم‏ خراج؛یعنی مالیات اراضی و پس از آن مالیات سرانه‏ بود.در این زمان هنوز هدایا گرفته می‏شد و علاوه‏ بر آن مبالغی مالیات جنسی نیز دریافت می‏شد ولی‏ مالیات غیر مستقیم منحصر به حقوق گمرکی بود.در زمان هخامنشیان مالیات توزیعی بود و مبلغ کل‏ مالیات مملکتی بین نواحی مختلف کشور تقسیم‏ می‏شد.در دوره ساسانیان مالیات نرخی شدو بر حسب مقاسمه وصول می‏شد و به نسبت خوبی و بدی محصول سهمی از حاصل اراضی دریافت‏ می‏گردید.شاهان ساسانی غالبا میل داشتند نسبت به‏ مردم با عدالت رفتار کنند.در صدر اسلام،نظام مختلط مالیاتی پدید آمد و از منابع متنوع‌تری مالیات گرفته شد و بر مالیات‌های‏ عرفی سابق،‌ تعداد مالیات جدید از قبیل مالیات‏ مستغلات،مالیات ضرابخانه،مالیات کشتیرانی، باج ماهی‌گیری،مالیات معادن و مالیات کسبه و اضافه شد. (شاپوریان، 1370)

 

 

 

در زمان مشروطیت، وزیر مالیه مأمورشخص پادشاه بود و شاه تمام درآمدها و عواید كشور را در اختیار داشت و وزیر مالیه بودجه كشور را تنظیم می‌کردو در مركز هر استان مستوفی مسئول امور مالیاتی بود. این مستوفیان عده‌ای كارمند داشتند كه به آنان میرزا می‌گفتند. رئیس مستوفی‌ها رامستوفی الممالك می‌گفتند كه لقب وزیر مالیه بود.یكی از درآمدهای وصولی در زمان قاجاراز تیول داری حاصل می‌شد وتیول‌داران كسانی بودن كه زمین‌های دولتی در اختیار آن‌هاقرارمی‌گرفت و با كمك كشاورزان از زمین بهره برداری می‌كردند وسالیانه مبلغی را بابت تیول‌داری به شاه می‌پرداختند. هزینه‌های دربار، جنگ‌ها ومقرری‌ها از این محل تأمین می‌شد. در زمان امیركبیر، بسیاری از این مقرری‌ها قطع و وصول مالیات كه در آن زمان خراج نام داشت، ضابطه‌مند شد اما با كشته شدن امیركبیر روند اصلاحات متوقف وضع به شكل سابق برگشت. (همان)