هدف از این تحقیق بررسی مهریه و اقسام مختلف آن با فرمت docx در قالب 52 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب 

پیشینه تحقیق 

مبانی نظری پژوهش

مقدمه 

تعریف مهریه 

تاریخچه مهریه 

مهریه در اسلام 

مهریه حضرت زهرا

فلسفه وجوب مهر

آثار و کارکردهای اجتماعی مهریه 

کارکردهای منفی افزایش مهریه 

مهریه در ایران 

مهریه در کشورهای دیگر

اقسام مهر 

مواد قانون مدنی در ارتباط با مهریه 

ماهیت مهر و رابطه آن با عقد نکاح 

علل افزایش میزان مهریه در عصر حاضر

محاکم خانواده در ایران

منابع

 

 

 

در این فرض‌ها و تخمین‌ها دو چیز به چشم می‌خورد: یکی اینکه سعی شده تاریخ بشر اولیه فوق‌العاده قساوت‌آمیز و خشونت‌بار و عاری از عواطف انسانی تفسیر شود. دیگر اینکه نقش طبیعت از لحاظ تدابیر حیرت انگیزی که برای رسیدن به هدف‌های کلی خود به کار می‌برد، نادیده گرفته شده است. این گونه تفسیر و اظهارنظر درباره انسان و طبیعت برای غربی میسر است؛ اما برای شرقی - اگر افسون شده تقلید عرب نباشد - میسر نیست. غربی به علل خاصی با عواطف انسانی بیگانه است، قهرا نمی‌تواند برای عاطفه و جرقه‌های انسانی نقش اساسی در تاریخ قائل شود.

 

 

 

غربی اگر از دنده اقتصاد برخیزد، نان می‌بیند و بس. تاریخ از نظر او ماشینی است که تا نان به خوردش ندهی حرکت نمی‌کند و اگر از دنده مسائل جنسی برخیزد انسانیت و تاریخ انسانیت با همه مظاهر فرهنگی و هنری و اخلاقی و مذهبی و با همه تجلیات عالی و باشکوه معنوی، جز بازی‌های تغییر شکل یافته جنسی نیست، و اگر از دنده سیادت و برتری طلبی برخیزد، سرگذشت بشریت از نظر او یکسره خونریزی و بیرحمی است. غربی در قرون وسطی از مذهب و به نام مذهب شکنجه‌ها دیده و آزارها کشیده و زنده زنده در آتش انداختن‌ها مشاهده کرده است. به همین جهت از نام خدا و مذهب و هر چیزی که این بو را بدهد، وحشت می­کند و از این رو با همه آثار و علائم فراوان علمی که از هدف داشتن طبیعت و واگذار نبودن جهان به خود می­بیند، کمتر جرات می­کند به اصل علت غایی اعتراف کند(همان منبع: 184).