هدف از این تحقیق بررسی بیمه و عوامل موثر بر آن با فرمت docx در قالب 55 صفحه ورد بصورت کامل و جامع و با قابلیت ویرایش می باشد

 

 

 

فهرست مطالب
مقدمه    
تعریف بیمه    
ریشه لغوی بیمه     
انواع بیمه     
مفهوم بیمه عمر    
تاریخچه بیمه عمر    
تاریخچه ای از صنعت بیمه در ایران و جهان     
تاریخچه بیمه های بازرگانی در ایران     
نگاهي به تاريخچه بيمه عمر در ايران    
عوامل موثر بر بيمه عمر     
موانع پيش روي توسعه بيمه هاي عمر در ايران      
عوامل اقتصادي     
عوامل ساختاري      
عوامل اجتماعي      
عوامل فرهنگي       
جايگاه بيمه عمر در اقتصاد كشور      
تحليل تاثير تورم و تقاضاي بيمه عمر      
راهكارهاي متداول خنثي سازي اثر تورم در بيمه نامه هاي عمر    
تحليل تاثير بار تكفل و تقاضاي بيمه عمر      
تحليل تاثير سطح درآمد و بيمه عمر      
تحليلي بر تاثير ديگر روش هاي سرمايه گذاري و تقاضاي بيمه عمر     
فعاليت هاي ترويجي بيمه عمر    
پیشینه تحقیق 
تحقیقات داخلی     
تحقیقات خارجی

 

 

 

امروزه صنعت بیمه از عوامل مهم توسعه کشورها به حساب می آید و توسعه بیمه نیز شاخصی برای توسعه کشورها تلقی می شود. بیمه در کنار سایر بخش های اقتصادی، نقش برجسته ای دارد و با پوشش خسارت های احتمالی ناشی از فعالیت های مختلف اقتصادی، انگیزه سرمایه گذاری را افزایش می دهد و افزایش سرمایه گذاری نیز نقش زیادی در رشد و توسعه کشور دارد.

 

 


هم چینین مطالعه روند رشد بیمه به طور اعم و بیمه عمر به طور اخص طی دهه گذشته بیانگر نقش روز افزون بیمه عمر در اقتصاد خانوار در کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است. چنان که کنفرانس تجارت و توسعه سازمان ملل در جلسه اولیه خود در سال 1964 اعلام نمود که بازار مناسب ملی بیمه یکی از لوازم ضروری رشد اقتصادی است. بیمه عمر در جهان کنونی یکی از ابزارهای مهم اقتصادی بوده و استفاده های متعددی از آن به عمل می آید.

 

 

 

هم چنین صندوق های بیمه عمر یک منبع سرمایه گذاری عظیم بوده بطوریکه شرکت های بیمه عمر به عنوان قطب های سرمایه گذاری در جهان محسوب می شوند. در سال 2008، حق بیمه ی سرانه جهان 634 دلار بوده است که 370 دلار آن مربوط به بیمه ی عمر و 264 دلار باقی مانده مربوط به بیمه غیر عمر می شود. به عبارت دیگر، حدود 59% فعالیت بیمه ای در بخش بیمه‎ی عمر و 41% بیمه غیرعمر بوده است. در حالی که تقاضای بیمه ی کشور ما در آن سال حدود 59 دلار بوده که فقط 4 دلار آن مربوط به بیمه ی عمر است؛ یعنی کمتر از 7 درصد از فعالیت بیمه ای کشور در بخش بیمه عمر است.